(044) 202-1553
згідно з тарифами відповідного оператора зв'язку
Для дому Для компанiй
Теплоенергiя Електроенергiя
Безпечне тепло

​​

Достеменно дізнатися, скільки людей щодня травмуються через неправильне поводження із тепловою енергією або гарячою водою дуже складно, адже про такі випадки рідко повідомляють. Проявляються такі порушення у вигляді опіків тіла, які отримують не від відкритого вогню, а від впливу киплячих рідин або пари. Наприклад, опіки від праски, киплячої олії або води на плиті, гарячої сковорідки, сірників тощо. Надзвичайно багато таких нещасних випадків трапляється з літніми людьми та дітьми щодня — про це кожен з нас знає, адже сам був «потерпілим» в таких ситуаціях.

Багато нещасних випадків, пов'язаних з гарячими рідинами та парою, трапляються не лише у побуті, а й на вулицях будь-якого міста щодня під час поривів теплових мереж.  
Тож розглянемо детально, що може бути потенційним джерелом такого нещасного випадку, щоб знати, як їм запобігати. А також те, як себе поводити, якщо нещасний випадок все ж таки стався.

Що робити, якщо людина постраждала від дії теплових мереж
Найчастішим результатом нещасного випадку, пов'язаного з порушенням експлуатації теплового обладнання або збоїв у системі функціонування теплових мереж, є отримання різного ступеня опіків. Вони несуть в собі три головні небезпеки: шок, тривалий процес рубцювання та інфекцію, що стає причиною майже половини смертельних результатів. Допомогу можна надавати тільки при простих опіках.

Термічні опіки бувають легкого, середнього та важкого ступеня. У першому випадку шкіра червоніє, відчувається сильний біль. У більш важких випадках, з'являються бульбашки, причому на тлі почервоніння і бульбашок, можуть з'являтися ділянки білої шкіри. Опік може бути локальним і великим.
Перша допомога при опіку окропом і перша допомога при обмеженому термічному опіку.
Спершу потрібно негайно підставити обпечену ділянку шкіри під холодну воду на 10-15 хвилин або прикласти стерильний пакет з льодом. Далі — накласти стерильну пов'язку, дати потерпілому знеболюючий засіб та за необхідності звернутися до лікаря.
Перша допомога при сильних опіках.
Спершу потрібно накласти не тугу стерильну пов'язку та дати знеболюючий засіб. Далі потрібно напоїти постраждалого лужно-сольовою сумішшю — 1 чайна ложка кухонної солі і ½ чайної ложки харчової соди, розчинені у 2 склянках води, або мінеральною водою. Після цього обов'язково доставити до лікарні.
Перша допомога при хімічних опіках.
Зняти одяг, підставити уражену ділянку шкіри під холодну воду на 15-20 хвилин, якщо після інциденту пройшов якийсь час, промивати протягом 40 хвилин. Не обтирати уражену поверхню. Якщо реагент був у вигляді порошку — змахнути його частинки і тільки після цього промивати.

Бажано знати, впливу якої речовини піддався потерпілий, оскільки в деяких випадках вода може тільки погіршити його становище. Нейтралізувати кислоти можна, посипавши уражене місце содою. Якщо відбувся вплив лугом, уражене місце промивають слабким розчином оцту або лимонної кислоти. Вапно нейтралізують розчином цукру і води. Після промивання накладається не туга стерильна пов'язка.

Види нещасних випадків, спричинені дією теплової енергії, та способи їх уникнення:

 1. Нещасний випадок: Перегрів людини через природню спеку

  Як виникає

  Тривале перебування при підвищеній температурі може спричинити тепловий удар з головним болем, запамороченням, блювотою, судомами, втратою зору, коматозним станом з температурою тіла до 40°С тощо.

  Як запобігти цьому

  • Викликати швидку допомогу.
  • Покласти потерпілого в більш прохолодному і провітрюваному місці, голову підняти.
  • Розстебнути або загалом зняти одяг, щоб призвести до падіння температури тіла.
  • Зробити вологий компрес.
  • Дати свіжої води з ложкою солі. Не давати алкоголь, напої, що містять теїн і кофеїн (чай, кава, какао).
 2. Нещасний випадок: Ураження людини їдкими речовинами, киплячими рідинами, парою у побуті (на кухні)

  ​Як виникає

  Близько 85% сильних опіків люди отримують в домашніх умовах, як правило, на кухні, де маленькі діти, залишені без нагляду хоча б на секунду, піддаються величезному ризику. Аналогічно часто отримують опіки літні люди, які стають менш уважними з віком.

  Як запобігти цьому

  • Наглядати за каструлями з киплячими рідинами.
  • Найбільші каструлі ставити ближче до центру плити, щоб рукоятки не видавалися за край плити.
  • Завжди закривати духовку.
  • Ретельно виконувати інструкції з використання сковорідок під великим тиском і кавоварок.
  • Ніколи не користуйтеся займистими речовинами поблизу від вогню.
  • Не давайте дітям гарячі рідини (чай, бульйон тощо) — це може викликати серйозні опіки.
  • Одяг з синтетичних тканин (наприклад, нейлону) миттєво запалюється, а коли її намагаються зняти, вона прилипає до шкіри, роблячи рани ще глибші. Бавовняний одяг захищає від опіків.
  • Кипляча рідина, що потрапила на тіло, викликає більшу поразку, ніж вогонь.
 3. Нещасний випадок: Порушення правил експлуатації системи опалення

  Як виникає

  Трапляються випадки самовільного встановлення додаткових нагрівальних приладів як у кімнатах, так і на балконах і лоджіях. Або ж самовільне збільшення кількості секторів радіатора, що категорично заборонено, адже є несанкціонованим порушенням системи опалення приміщення й може призводити до поривів.

  Як запобігти цьому

  • В будинку існує гідравлічний зв’язок між нагрівальними приладами і трубопроводами різних квартир. У системі опалення кожного будинку існує певний тепловий баланс. Збільшення кількості нагрівальних приладів в одній квартирі обов’язково призведе до розрегулювання системи і до того, що в інших квартирах і в самому будинку буде холодно.
 4. Нещасний випадок: Порив системи опалення в квартирі

  Як виникає

  Порив труби опалення може статися будь-коли. Причинами пориву в трубах опалення або гарячого водопостачання може бути їх знос або неправильні розрахунки при спорудженні системи. Якщо таке лихо трапилося, діяти потрібно негайно, щоб швидко ліквідувати наслідки ситуації. Температура води у трубі надзвичайно висока — понад 50 градусів. Тож ризик отримати опік надзвичайно високий.

  Як запобігти цьому

  • Якщо у вас в будинку прорвало трубу опалення, подбайте в першу чергу про те, щоб якомога швидше перекрити стояк, що веде в квартиру, а вже потім намагайтеся власноруч знизити інтенсивність потоку.
  • Пам'ятайте, що вода гаряча, тому з голими руками до місця пориву краще не підходити.
  • Зменшити напір гарячої води, що безперервно ллється потужним потоком, можливо підручними засобами. Для цього потрібно обмотати трубу в місці пориву шматком тканини, гуми і відрізком дроту достатньої довжини. Але це — тимчасове рішення проблеми, яке неможна залишати в такому вигляді, адже вона являє собою пряму загрозу для виникнення нещасного випадку в будь-який момент.
  • Для ліквідації проблеми потрібно запросити кваліфікованого майстра.
  • Від якості робіт з монтажу труб залежить їх безпека при експлуатації у подальшому. Розрахунки — необхідна і обов'язкова частина робіт з проектування систем водопостачання та опалення як на промислових об'єктах, так і в приватних будинках і квартирах. Залежно від діаметру проводиться розрахунок пропускної здатності водопровідної труби, розрахунок максимальної швидкості потоку виробляється з урахуванням щільності потоку. Таким чином, мінімізується ризик виникнення пориву мереж опалення та гарячого водопостачання.
 5. Нещасний випадок: Порушення правил поведінки поблизу аварій теплових мереж

  Як виникає

  Кожен день ми ходимо або пересуваємося в транспорті над лініями теплових мереж. Трубопроводи проходять під газонами, перетинають тротуари і проїжджі частини доріг. Саме тому варто бути уважними і звертати увагу на можливі ознаки дефекту теплотраси.

  Сьогодні теплові мережі будь-якого міста в Україні зношені й потребують заміни. Проте, зробити це швидко та одразу на усіх ділянках неможливо, адже це потребує значних фінансових витрат та часу. Отже уникнути дефектів теплотрас, їх поривів просто неможливо.

  Пориви тепломереж супроводжуються виходом гарячої води на поверхню і просіданням ґрунту. Все це здатне не тільки вплинути на стабільність теплопостачання, але й може стати потенційною загрозою для перехожих.

  Зафіксовано чимало випадків, коли людина, яка потрапила у місце пориву тепломережі, отримувала опіки майже усього тіла з подальшим летальним результатом.

  Як запобігти цьому

  • Пориви теплотрас не відбуваються миттєво. Дефект теплової мережі можна визначити та помітити заздалегідь за спеціальними ознаками:  значне паріння, вихід води на поверхню, просідання ґрунту, наявності сухого асфальту в сиру погоду або зеленої трави взимку. Дотримання елементарних заходів безпеки є гарантією попередження можливих інцидентів та нещасних випадків.
  • Наближатися до місць пориву тепломереж небезпечно! Температура води в тепломагістралі досягає 100 градусів за Цельсієм!
  • Не підходьте до місця ширяння або розливу води ближче, ніж на 20 метрів.
  • В жодному разі не заходьте за огородження аварійних служб, яке обов’язково розставляється на місці аварії. Це пов'язано з тим, що нерідко під невеликою калюжею може знаходитися яма з окропом діаметром близько 10 метрів. Тому краще обійти небезпечну ділянку.
  • При розливі гарячої води на проїжджій частині, власникам автомобілів краще не економити час, перетинаючи небезпечну ділянку. Щоб уникнути нещасного випадку, треба вибрати інший маршрут.
  • Особливу увагу звертайте на поведінку дітей — їхня безпека багато в чому залежить від пильності дорослих.
  • При виявлені ознак пориву на теплотрасах, негайно повідомляйте про них за телефонами служб енергопостачання.
  • Дотримання простих правил безпеки допоможе уникнути ситуацій, які можуть загрожувати Вашому життю і здоров'ю.